40 lat Gminy Ostaszewo i 680 lat Ostaszewa

Drukuj
środa, 14, sierpień 2013

Herb ostaszewo glowObchody podwójnego jubileuszu 40-lecia Gminy Ostaszewo i 680-lecia Ostaszewa już za nami!


Uroczystości rozpoczęły się w piątek 9 sierpnia br. przemarszem lokacyjnym spod Urzędu Gminy do Parku w Ostaszewie. W pochodzie, na czele którego wystąpiła orkiestra dęta „Ziemi Lęborskiej", wzięli udział zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: Starosta Powiatu Nowodworskiego Ewa Dąbska, Wicestarosta Barbara Ogrodowska, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Ptak, byli naczelnicy i wójtowie Gminy Ostaszewo oraz byli Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej, a także Wójt, Przewodniczący Rady Gminy, Radni, mieszkańcy naszej gminy, pracownicy Urzędu Gminy, GDKiS-u, GOPS-u, Zespołu Szkół im. Marynarki Wojennej RP, Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i sportowcy.


Główne uroczystości tego dnia miały miejsce w parku w Ostaszewie. Pani Izabela Grzywaczewska-Gutowska przedstawiła rys historyczny dotyczący Gminy Ostaszewo oraz samego Ostaszewa. Wójt Gminy Robert Ciżmowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Wycichowskim oraz Dyrektorem Gminnego Domu Kultury i Sportu Moniką Zadrożną wręczyli byłym samorządowcom pamiątkowe medale z okazji 40-lecia gminy.


Zaproszeni goście – Starosta Powiatu Nowodworskiego Ewa Dąbska, Wicestarosta Barbara Ogrodowska, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Ptak, Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim Krzysztof Ostasz oraz pani Mirosława Burda – Członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Sztumie i Kierownik BS w Sztumie oddział w Ostaszewie Jadwiga Warnke złożyli życzenia z okazji jubileuszu oraz wręczyli na ręce Wójta Gminy Ostaszewo pamiątkowe podarunki i kwiaty.


Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy wraz z uhonorowanymi gośćmi zasadzili na terenie parku jubileuszowy dąb. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano tort, będący podarunkiem od pani Danuty Hojarskiej, przedstawiający herb naszej gminy, którym poczęstowano wszystkich obecnych.


Dodatkowe atrakcje zapewniła orkiestra dęta „Ziemi Leborskiej", której członkowie zaprezentowali swój talent grając na różnych instrumentach muzycznych oraz wykonując do rytmu muzyki układy taneczne.


W obchody jubieluszu włączono rywalizację w konkursie Wójta Gminy Ostaszewo „Sołectwo na medal". Biorący udział w przemarszu mieszkańcy poszczególnych sołectw mogli zdobyć po 2 punkty za wystawienie reprezentacji oraz jej spójny wygląd.
Sobota, 10 sierpnia, była dniem rozgrywek sportowych. Planowano przeprowadzenie turnieju piłkarskiego na boisku w Ostaszewie, jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę, mecze przeniesiono do pobliskiej hali sportowej. Rozegrano w niej „Turniej o Puchar Dziejów", którego wyniki również wliczono do klasyfikacji „Sołectwa na medal". Z pięciu wystawionych przez sołectwa drużyn, najlepsze okazało się Ostaszewo, które zdobyło 7 pkt. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Nowej Cerkwi i otrzymali 6 pkt., a trzecie miejsce i 5 pkt. – piłkarze Palczewa. Tuż za podium uplasowały się drużyny z Gniazdowa (4 pkt.) i Piaskowca (3 pkt.).


Wręczenie nagród najlepszym zespołom odbyło się wieczorem w parku w Ostaszewie. Po zakończeniu turnieju nastapiła prezentacja reaktywowanej w tym roku drużyny piłkarskiej GDKiS „MADY" OSTASZEWO. Przedstawieni zostali wszyscy zawodnicy oraz trener pan Marian Głodek. Zawodnicy zaprezentowali się w ufundowanych przez gminę strojach i otrzymali pierwszą, symboliczną piłkę.


Drugi dzień obchodów jubileuszowych zwieńczyła zabawa ludowa przy dźwiękach muzyki zespołu Fatman.


W niedzielę, 11 sierpnia, odbyła się uroczysta msza święta w niezwykle symbolicznym miejscu – w ruinach kościoła w Ostaszewie. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa tworzył chór Soli Deo z Tczewa.


Dalsza część programu odbywała się w ostaszewskim parku, gdzie miała miejsce „Żywa lekcja historii" w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Kerin, które odkrywało przed widzami tajniki sztuki rycerskiej oraz kuchni średniowiecznej. Chętni mogli zapoznać się ze zwyczajami rycerskimi, nauczyć się strzelać z łuku lub upiec podpłomyk. Widzowie mogli założyć rycerską zbroję i dowiedzieć się więcej na temat średniowiecznych rodzajów broni. Bractwo dzieliło się z widzami swoją pasją i wiedzą na temat wieków średnich do późnego wieczora.


Na scenie zaprezentowały się zespół Żuławianki oraz formacja The Best. Recytowano również wiersze z tomików lokalnej poetki – pani Ryszardy Wójcik.


Ważnym wydarzeniem podczas niedzielnych uroczystości było oficjalne otwarcie „Izby Historii i Tradycji Gminy Ostaszewo", która mieści się w wyremontowanych przez gminę, przy udziale środków unijnych, pomieszczeniach na parterze „starej szkoły" w Ostaszewie. Pani Marianna Seroka opowiedziała o pracach nad stworzeniem tego miejsca pamięci,
po czym wszyscy chętni przenieśli się do „Izby", by podziwiać eksponaty.


W tym czasie na najmłodszych czekało wiele ciekawych atrakcji – stoiska z zabawkami, dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa i popcorn, a przede wszystkim występ zespołu Tulinki.


Podczas uroczystości sołectwa mogły zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania. Wystawienie promocyjnego stoiska zapewniało dodatkowe 5 pkt. w ramach konkursu „Sołectwo na medal". W stoiskach można było podziwiać zdobyte do tej pory dyplomy i medale. Poszczególne sołectwa prezentowały również m.in. swoją kuchnię, prace malarskie czy ciekawostki historyczne.


Niedzielne uroczystości były również doskonałą okazją do promowania ekologii i segregacji odpadów. Pracownicy Urzędu Gminy zorganizowali test wiedzy na temat systemu gospodarki odpadami na terenie naszej gminy, w którym można było wygrać ekologiczne torby na zakupy z logo naszej gminy. Rozdawano także ulotki promujące Gminę Ostaszewo oraz segregację odpadów.


Późnym popołudniem przyszedł czas na kolejną artakcję – balon do wzlotów na uwięzi, który cieszył się sporym zainteresowaniem wśród widzów.


Wieczorem nastąpiły dwa kulminacyjne momenty – energetyczny koncert zespołu The Stylacja, który porwał do zabawy całą publiczność. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się występ gwiadzy wieczoru – zespołu Cochise. Cięższe rockowe rytmy przyciągnęły wielu amatorów tego typu muzyki. Całość obchodów zwieńczył pokaz sztucznych ogni i jubileuszowe „Sto lat!" dla całej gminy.


Urząd Gminy serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom naszego wspólnego święta, a zwłaszcza osobom zaangażowanym w przygotowanie wspaniałych, trzydniowych obchodów podwójnego jubileuszu. Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników Gminnego Domu Kultury i Sportu z panią Dyrektor Moniką Zadrożną na czele.

Już dziś zachęcamy Państwa do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych
na terenie naszej gminy.

 

FOTOGALERIA

Dzień 1

Fotogaleria cz. 1

Fotogaleria cz. 2

dzień 2

Fotogaleria cz. 3

Dzień 3

Fotogaleria cz. 4

Fotogaleria cz. 5

Fotogaleria cz. 6

 

 

Sunday the 17th.
Template © FreeTemplateSpot and TopOnlinePoker - All rights reserved.
Na tej stronie zastosowano mechanizm ciasteczek. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na działanie mechanizmu ciasteczek zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.